Audi B6 A4 1.8T Quattro Performans Attırma

Birisi modifiye edilmiş otomobiller bağlamında Audi’den bahsettiğinde akla genellikle B8 A4’ler, B5 S4’ler, R8, 5 silindirli herhangi bir şey ve benzerleri gelir. Çoğu zaman bu listenin çok aşağısında, eğer varsa, B6 A4 1.8T Quattro bulunur. Herhangi bir içsel nedenden ötürü değil, bu harika bir otomobil ve diğer Audi modellerinin performans açısından iyileştirilmesini kolaylaştıran birçok özelliği var. Ancak, ‘klasik’ B5 ile daha modern ve son zamanlarda oldukça uygun fiyatlı B8 şasisi arasında oturduğu için, B6 hızla gözden kaçabilir. Daha popüler kardeşlerine rağmen, B6 A4’ün yuvarlatılmış stili ve ön akslarının önünde yer alan dört silindirli turbodan alınacak bolca performans konusunda sevilecek bir ton var. Bugün,B6 A4’ünüzü tüm dikkatleri üzerine çekmek için neler yapabileceğinize bakıyoruz ve meraklılara neden bu kadar inanılmaz bir platform olabileceğini hatırlatıyoruz.

Motor / Egzoz
Sadece fabrikadan 170hp üretilirken, 1.8T belki de üretilen en yaygın modifiye edilmiş motor VW / Audi’dir ve düzenli olarak basit cıvatalar ve ayarlardan yaklaşık 100hp kazanç elde eder. Manuel şanzımanlı ve Quattro AWD sistemli B6 A4’e yerleştirilen yaklaşık 250 hp, gülünecek bir şey değil ve en sıradan banliyö arabalarından bile günümüzün etkileyici performans rakamlarına kesinlikle ayak uyduracak. B6 A4’ünüzle oraya nasıl ulaşacağınız aşağıda açıklanmıştır.
Doğal olarak, daha uygun güç rakamları arayışınızın ilk adımı, iyileştirilmiş bir performans alımıdır. Bundan birkaç kez bahsetmiş olsak da, soğuk hava girişinin kendi başına bir oyun değiştirici olmayacağını belirtmekte fayda var. Yapacağı şey, motoru diğer alanlarda geliştirmenize ve sunacakları tüm potansiyel güç avantajlarını kullanmanıza izin vermek. Soğuk hava giriş yükseltmesi, hava akışını iyileştirmeye ve giriş havası sıcaklıklarını düşürmeye yardımcı olur, böylece 1,8 T’nin daha fazla gücü desteklemek için yeterli hava solumasını sağlayabilirsiniz.

Intercooler
Emme havası sıcaklığı düşürme söz konusu olduğunda gerçek kahraman ara soğutucudur. B6 A4’ünüzdeki daha büyük ön montajlı ara soğutucu, bu listeye ekleyeceğimiz bazı modifikasyonlarla giriş havanızı serin tutmanıza yardımcı olacaktır. Yine de, kendi başına, FMIC yükseltmesi Audi’nizin performansında hafif bir artış sağlayacaktır.

Saptırıcı Vana
Saptırıcı valf veya DV, kompresörün dalgalanmasını ve motorunuzun hasar görmesini önlemek için gaz kelebeği kapatıldığında turbodan basınçlı havayı serbest bırakır. B6 A4’ün 1.8T’sinde DV, yaygın bir destek sızıntısı kaynağıdır ve bu olduğunda değiştirilmesi gerekir. Neyse ki, yükseltilmiş bir yön değiştirme valfiyle, bu bakım sorununu çözebilir ve daha yüksek güçlendirme sağlayan ve diğer yükseltmelerinizi destekleyen bir DV ile performans iyileştirmesi yapabilirsiniz.

Turbo-Arka Egzoz
1.8T’nizden etkileyici beygir gücü kazanımları elde etmenizi sağlayan son fiziksel yükseltme, turbo-geri egzozdur. Turbonun egzoz tarafından susturuculara kadar, turbo-geri egzoz tam bir sistemdir. Daha geniş, daha serbest akışlı ve daha az kısıtlayıcı egzoz ile, egzoz gazlarını daha büyük bir hacimde dışarı atabilir ve biraz güç kazanabilirsiniz. Ancak, motor yazılımınızı yükseltmeniz gerekecek, ancak bu listede bir sonraki adım.

Yazılım güncellemesi
Performans motoru yazılımı melodileri, motor performansınızı kendi başına, belki de bu listedeki herhangi bir yükseltmeden daha fazla artıracaktır, ancak en büyük yararı, daha önce bahsettiğimiz tüm yükseltmelerin verimliliğini en üst düzeye çıkarmaktır. Motora diğer yükseltmelerle sahip olduğu yeni yetenekleri anlatarak, motoru bu yükseltmelerin performans avantajlarını kullanacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Yazılım güncellemesi olmadan, cıvatalı modifikasyonlarınız güç kazanımı açısından pek bir şey sunmayacaktır çünkü motor, bu parçaların neler yapabileceğini bilerek daha ne kadar üretebileceğini anlamayacaktır.

Aktarma Organları
Yaklaşık 100 hp’lik bir kazançla, bu ek beygir gücüyle başa çıkmak için birkaç geleceğe hazır yükseltme yapmanız gerekecektir. 250hp çok fazla olmasa da, B6 A4’ünüz bununla başa çıkmak için tasarlanmamıştır. Özellikle, debriyaj ve aktarma organları bağlantılarınız bunu idare edecek şekilde tasarlanmadı. Fabrika debriyajınızı, kendinize biraz boşluk sağlamak için kabaca 300 hp / tq olarak derecelendirilmiş bir Aşama 2+ ünitesi ile değiştirmek isteyeceksiniz.

Motor yatakları, şanzıman yatakları ve aktarma organı burçlarına gelince, fabrika kauçuk birimlerinden sapmak için yeni gücünüzün çoğunu kaybediyorsunuz. Daha sert bağlantılara ve burçlara yükseltme yapmak, bu sapmayı azaltmanıza veya ortadan kaldırmanıza olanak tanır, böylece daha duyarlı bir sürüş deneyimi için mevcut tüm gücünüz tekerleklere gönderilir.

yapmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir