Hidrojen Yakıt Tasarrufu Cihazı Elektroliz Ünitesi

Hidrojen araç yakıtı olarak kullanılan her türlü petrol ürününden 7 kat daha yanma özelliği olan bir maddedir. Hidrojen doğadaki neredeyse tüm maddelerin içinde kısmen bulunmakla birlikte en kolay ulşılabilir kaynağı sudur. Bir su molekülnde 2 hidrojen bağı bulunur ve basit olarak yapılabilen elektroliz cihazı ile su elektriğe maruz kaldığında gazlarına ayrığır. Yani bir su molekülünden 2 hidrojen ve bir oksijen açığa çıkar ki iki gazda doğada en çok yanma özelliğine sahip elemektlerdir.

Soru şu ki biz sudan hidrojeni nasıl elde ederiz. Bu yazı ile bunu öğrenebilirsiniz. İlk olarak hidrojen elde etmek için kullancağımız elektroliz cihazını yapacağız.

Gerekli olan malzemeler ve ölçüleri :316L 0.8mm çelik sac. 1mm sac daha önceki çalışmalarımızda kullandık gerek olmadığına kalın geldiğine karar verdik. Ayrıca 0.8 mm altındaki sac kalınlığının ince olduğuna karar verdik. 110x110mm ölçülerinde kare olmalı. Toplam 11 adet plakaya ihtiyacımız var. Bu plakaların 3 tanesinin aynı köşesine (örneğin sol üst köşesi gibi düşünün) elektrik bağlantılarını yapabileceğiniz kablo bağlantısı yapabileceğiniz 10x10mm ölçülerinde çıkıntılar bırakın ve içlerine 5mm çapında bağlantı yapmak için delikler açın. aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

12 adet conta özelliği görebilecek kare çeklince 3mm kalınlığında yumuşak plastiğe ihtiyacınız var. Dış kenar uzunluğu 110mm ilen iç kenar uzunluğu 100mm olacak şekilde kare şeklinde olmalıdır. Bunu pvz yumuşak plastik malzemeden kendiniz kesebilirsiniz. Bu malzeme plakaların birbirine temas etmesini engellemk için kullanılaktır ve plakalar arasına dizilirken plakanın suya temas yüzeyi 100x100mm ölçülerinden aşağıya düşmemesi sağlanmalıdır.

Bundan sonra lazım olan dış kap görevi görecek 10mm kalınlığında pleksiglass yada aynı işleci görenilcek sağlamlıkta elektrik geçirmeyecek bir malzemeye ihtiyacınız var. Bunun için yüzeyi düz plastik kesme tahtası kullananları gördüm. Olabilir. Pleksiglassı markapla delerken düşük devir kullanıcın yoksa plastik malzeme erir ve şekli bozulur. Su giriş çıkışlarının yerlerini hazırlayın ancak bunu yaparken kullancağınız apartların ölçülerine göre yapın yada yaptırın. Montaja başladığınızda montaj sonrası işlem yapamazsınız zor olur. Su giriş çıkışları için montaj yerine bağlantı için yiv açtırın kendi malzemenize göre.

Vida bağlantıları için yeterli sayıda kendi tasarımınıza göre vida alın ve videodaki gibi montaja başlayın. Vidaların elektrik temasını olabileceğini düşünün ve vidaları bantlayabilirsiniz yada vida ölçüsünde plastik boru ile ile vidaları kapabilirsiniz. Vidaları sıkarken karşılılı vidalar aynı mesafede sıkılmalı yani elekroliz cihazı her yönden aynı kalınlıkta olmalı.

Önemli bir kaç nokta var. Elektrik bağlantısı sıralaması – (eksi) +(artı) – (eksi), yani ortada bir tane + bağlı olanacak. – bağlantıcı bağlandıktan sonra 4 tane boş sonra + akım bağlanacak sonra tekrar 4 adet boş bağlanacak. Her bir plaka arası 2-3 mm boşluk olmalı. Neden 11 plaka sorusunun cevabı ise her bir plaka arasında oluşan hücerelerin içine 1.2 volt akım gelmeli. Benzeri çalışmalarda her bir hücre arasın 2 volt akım gelmesi gerektiğinin savunanda bulunmakta. Biz bu şekilde yaptık.

Hidrojen yakıt tasarrufu cihazının özellikleri hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Hidrojen yakıt tasarrufu cihazı araç montajına bu sayfada.

yapmak

2 thoughts on “Hidrojen Yakıt Tasarrufu Cihazı Elektroliz Ünitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir