Elektrik Üretimi İçin Rüzgar Jeneratörü Yapma

Sadece bir motor ve biraz boru ile bu verimli ve ucuz rüzgar jeneratörünü yapabilir ve bedava elektriğin keyfini çıkarabilirsiniz! Başlangıçta Abe ve Josie Connally tarafından Make: Magazine Volume 5’de yazılan bu proje, sabit bir 15 mil / saat rüzgarda 20 voltluk tatlı bir üretebilir. Banliyödeki iki seviyeli evinize güç sağlamak için yeterli olmasa da, daha yeşil bir gezegene koğuşlara küçük bir katkıda bulunmak yeterlidir. Daha da önemlisi, proje size jeneratörlere ve rüzgar enerjisine düşük maliyetli bir giriş sağlayacaktır.

Gerekli Araç-Gereçler

Matkap ve matkap uçları

Tel sıyırıcılar

Jig testeresi

Metal zımba veya tığ

Diş açma seti

Şerit ölçüsü

Boru anahtarı

İşaret, maskeleme bandı

Hilal anahtarı

Pusula

Tornavidalar

Açıölçer

Mengene ve / veya kelepçe

Volt / Ampermetre

Malzemeler

MOTOR: Bu proje için kullanılan motor 260 volt DC, 5 amperlik 6 ”dişli volanlı koşu bandı motorudur. Bununla birlikte, her 25 rpm’de en az 1 volt geri dönen ve 10 amperden fazlasını işleyebilen diğer herhangi bir basit, kalıcı mıknatıslı DC motoru kullanabilirsiniz. Volansız bir motor kullanıyorsanız, bunun için bir göbek bulmanız gerekecektir. (3 ”şaft adaptörlü bir daire testere bıçağı çalışacaktır.) Merkez deliği montajlı köprü doğrultucu (30-50A), surpluscenter.com adresinde mevcuttur, madde # 22-1180 Montaj vidası Bakır tel # 8 (veya daha büyük), örgülü . Jeneratörünüzü monte etmeyi planladığınız kulenin tepesinden bataryalara kadar yetecek kadar kablo satın alın. Kürek konektörleri Piller (derin döngülü kurşun asit akümülatörleri önerilir. Seri bağlanmış iki adet 6 voltluk pil kullandık.) BIÇAKLAR: 2 inç uzunlukta 8 ”Schedule 80 PVC boru. ¼ ”# 20 cıvata, ¾” uzunluğunda (6) # 20 pul (9) Kilit rondelaları (6) Hortum kelepçesi Köşeli demir, 2 ”x 30” KUYRUK: 12 ”x 18” (yaklaşık) orta kalınlıkta sac ¼ ”Sac metal vidalar (3) ¼” cıvatalar, somunlar ve rondelalar (3) JENERATÖR İÇİN MONTAJ: 36 ”uzunluk 1” U-şekilli metal kanal 1 ½ ”çaplı flanş 1 ½” çaplı boru, uzunluk yüksekliğe göre belirlenir rüzgar jeneratörünüzü monte edeceğiniz yere (bizimki 4 ‘idi), her iki ucundan dişli 1½ ”çapında boru, 6” uzunluğunda, her iki ucundan dişli thread ”çaplı boru rakoru Montaj vidaları # 72 hortum kelepçeleri (2).

Başlamadan önce: Elinizde hangi malzeme ve araçlara sahip olduğunuza ve tasarımda yapmak isteyebileceğiniz iyileştirmelere bağlı olarak bu talimatları değiştirmeniz gerekebilir. Devam edin ve projeyi özelleştirin ve kendiniz yapın! NOT: Jeneratörü tutmak ve desteklemek için uygun bir kulenin tasarımı ve inşası ile ilgili ayrıntılar buraya dahil edilmemiştir. Kalıcı bir kule inşa etmenin ve üniteleri bir rüzgar deposu ve voltaj düzenleme sistemine bağlamanın en iyi yolu hakkında bir uzmana danışmalısınız.

1- Adım: Türbin kanatları için PVC’yi kesin Kanatlar önemli gerilime maruz kalacağından, Çizelge 80 PVC’nin kullanılması önemlidir. Bir plastik tedarikçisi size makul bir maliyetle kısa bir bölüm sağlayabilir. Standart PVC kanalizasyon borusu kullanmayın. İlk olarak, etrafında yuvarlanmasını önlemek için 24 ”uzunluğundaki PVC boruyu bir çalışma yüzeyine kelepçeleyin. Sonra, PVC boruya bir uzunlukta köşebent yerleştirin. Açıyı tüpe sıkıca tutarak, borunun uzunluğu boyunca birbirinden 5 5 ”aralıklarla üç çizgi işaretleyin (sonraki sayfadaki şemaya bakın). Çizgiler boyunca kesmek için orta ince bıçaklı bir dekupaj testeresi kullanın. Tek bir jeneratör yalnızca üç bıçak gerektirse de, 8 ”çapındaki PVC, dokuz aynı şekilli trapezo-dal bıçak için yeterli hammadde veya üç jeneratör için yeterli bıçak sağlar.

2- Adım: Bıçakları şekillendirin En iyi sonuçlar için bıçakları aşağıdaki şemada gösterildiği gibi bir kanat şeklinde zımparalayın. Bu, bıçakların verimliliğini önemli ölçüde artıracaktır. Açılı (ön) kenar yuvarlatılmalı ve düz (arka) kenar sivri olmalıdır.Bu projenin bir versiyonunu bıçakları zımparalamadan ve hatta sabit bir rüzgarda test ettik. jeneratör sadece 10 volt üretti. Bıçakları burada belirtildiği gibi şekillendirdiğimizde, voltaj çıkışı iki katından fazla arttı.

3- Adım: Bıçakları volana delin ve takın Her bıçak için, bıçağın ön kenarı boyunca çentiğin karşısında iki delik işaretleyin. Deliklerin her ikisi de kenardan 3/8 ”içindedir; fotoğrafta gösterildiği gibi ilk delik uçtan ½ ”, ikincisi uçtan 1 ¼”. ¼ ”matkap ucunu kullanarak bu delikleri üç bıçakta da delin

Göbeği motor milinden ayırın. Motorumuz için pense ile milin ucunu sıkıca tutarak ve göbeği saat yönünde çevirerek göbeği çıkardık. (Göbeğimiz, normal yönün tersine saat yönünde döndürülür.) Bir pusula ve açı ölçer kullanarak, bir kağıt parçası üzerinde göbek şablonunu yapın. Ardından, göbeğin merkezinden 120 ° ayrı olmak üzere her biri 2 3/8 ”uzaklıkta üç deliği işaretleyin. Bu şablonu göbeğin üzerine yerleştirin ve kağıdın içinden ve göbeğe bir başlangıç deliği açmak için metal bir zımba veya tığ kullanın.

Delikleri 7/32 ”matkap ucuyla delin, ardından ¼” dokunuşla onlara hafifçe vurun. Bu noktada sadece ilk üç deliği delin.

Bıçağın ucundaki ikinci delikten cıvatalı bıçakları göbeğe takın.

Her bıçağın uçları arasındaki mesafeyi ölçün ve eşit uzaklıkta olacak şekilde ayarlayın. Bu, optimum verimlilik için önemlidir. Her bıçakta bulunan boş deliklerden göbek üzerindeki üç iç delik için başlangıç deliklerini işaretleyin ve zımbalayın. Bıçakları çıkarın ve göbek üzerindeki üç iç deliği delin ve hafifçe vurun.

Şimdi altı deliğin tümü delinmiş ve diş açılmış haldeyken, her bir bıçağı tüm delikler aynı hizada olacak şekilde göbek üzerine yerleştirin. ¼ ”cıvataları ve pulları kullanarak bıçakları tekrar poyraya vidalayın.

4- Adım: Destek çerçevesini monte edin İlk olarak kuyruğu oluşturun. Kuyruk deseninizi büyük bir sac metal parçasından kesmek için teneke makaslar kullanın. Bir törpü ile keskin kenarları veya köşeleri temizleyin. (Boyutlar kritik değildir.)

Üç adet ¼ ”metal levha vida kullanarak ucu metal kanala tutturun. Boru flanşını iki takım ¼ ”cıvata, somun ve rondela kullanarak metal kanala takın.

Ardından, rüzgar jeneratörü için standı monte edin. Önce 1½ ”boru rakorunu boru desteğine vidalayın. Ardından 6 ”boruyu rakorun diğer ucuna vidalayın. Üst boru bölümünün serbestçe dönebilmesi için rakoru biraz gevşek bırakın.

Son olarak, çerçeve ve boru flanş grubunu 6 ”boruya vidalayın. Güvenli bir şekilde sıkın.

5- Adım: Jeneratörü monte edin. Hortum kelepçelerini kullanarak, motoru kanalın ucuna kuyruğun karşısına monte edin. Motorun ucuna yakın kanalda 9/64 inçlik bir pilot delik açın. Redresörü bir sac metal vida kullanarak kanala vidalayın.

Grubu dişli şaft üzerinde döndürerek bıçak tertibatını motora yeniden takın. Göbeği sıkarken bir tornavida ucuyla tutabilmeniz için şaftın ucuna bir oluk açmanızı öneririz.

6- Adım: Jeneratörü test edin Rüzgar jeneratörünüzü kalıcı olarak monte etmeden önce performans testi yapmanızı öneririz. Sabit rüzgarlı bir yere kurun. Test etmeden önce ünitenin sağlam bir şekilde sabitlendiğinden emin olun. Rüzgar jeneratörümüzü test etmek için, onu bir kamyonetin yatağına monte ettik ve ıssız ve düz bir yolda 15 mil hızla sürdük. Köprü doğrultucuya bağlı voltmetremiz 20-25 volt kaydetti. Adım 7. Rüzgar jeneratörü tamamlandı. Şimdi ne olacak? Jeneratörünüzün performansından memnun olduğunuzda, “Evimi çalıştırmak için kaç tane rüzgar jeneratörü ve aküye ihtiyacım var?” Diye merak ediyor olabilirsiniz. Cevap, burada kolayca ele alabileceğimiz daha fazla faktöre bağlıdır. Rüzgar jeneratörünüzden elektrik üretme konusunda ciddiyseniz, kalıcı bir kule inşa etmenin ve üniteleri bir rüzgar depolama ve düzenleme sistemine bağlamanın en iyi yolu hakkında bir uzmana danışın. Bu web sitesinden yararlanabilirsiniz: http://www.velacreations.com/offgridsystem.html

Çalışmanın videosu:

yapmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.