Akıllı Ev Cihazlarınızın Zannettiğinizden Daha Akıllı Olacak

Akıllı ev, on yıllardır, Disney’in 1999 yapımı “Akıllı Ev” filminden, otoriter bir annenin kişiliğine sahip yapay zekalı bir evin, Jetgiller’in retro yüksek teknolojili evine kadar popüler kültürün temel dayanağı oldu. ” 1960’ların karikatürü, bir asır sonra, saçlarınızı tarayan ve dişlerinizi fırçalayan bir tımar odasından, her zaman dikkatli ve çok çalışan robot hizmetçi Rosie’ye ev içi yaşamın bir görüntüsünü sundu.

Yolcuyu bir parça kızarmış ekmek gibi fırlatan yatak gibi Jetgiller’in bazı ev eşyaları ve mobilyaları hâlâ boş bir hayal. Ancak 60 yıl sonra, akıllı saatlerini ve (nispeten ilkel) dijital asistanlarını aldık.Evlerimizde, Google Nest gibi cihazlar kapıda arkadaşları veya yabancıları tespit ederken, Philips Hue ışıkları sirkadiyen saatlerimize göre renklerini değiştirecek şekilde programlanabilir. Hafta için yemek planladığımızda, Samsung’un Family Hub buzdolabı, buzdolabında kalanların fotoğrafını çekiyor ve diyetlerimize göre önerilerde bulunuyor. Evlerimizde olağandışı sesler varsa (kedinin bir bardağı tembelce yere vurması gibi), Amazon’un Alexa’sı bizi uyarır. 2020’de Samsung , “Yıldız Savaşları” ndan BB-8 gibi yuvarlanabilen ve akıllı ev cihazlarımızı çalıştırmaya yardımcı olan Ballie adlı yakında çıkacak bir robot arkadaşıyla da dalga geçti .

Çoğunlukla, cihazlarımızı bize en iyi nasıl hizmet edeceğimiz konusunda hala açıkça yönlendiriyoruz, ancak MIT Media Lab’ın Duyarlı Ortamlar grubunu yöneten Massachusetts Institute of Technology (MIT) profesörü Joseph A. Paradiso’ya göre bu durum değişmek üzere. Geç girişim kapitalisti Eli Zelkha ve Palo Alto Ventures’taki ekibinin “ortam zekası” kavramını tanıtmasından sadece yirmi yıldan biraz daha uzun bir süre sonra, elektroniklerin evlerimizde her yerde bulunan, birbirine bağlı ve duyarlı parçalar olduğu bir geleceği ortaya koyuyoruz. vizyonlarını gerçeğe dönüştürmenin başlangıç ​​noktası. Ortam teknolojisinin patlayan alanı, hayatımızın arka plan uğultusunda kaybolan yenilikçi, sezgisel elektronikler vaat ediyor.Paradiso bir video röportajında ​​”Yakında proaktif olacak sistemlere sahip olacaksınız” dedi. Cihazlarımız “bizim yaptığımız gibi görecek ve duyacaklar ve öneride bulunacaklar ve yönlendirecekler.”

yapmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir