Sebze Dikim Takvimi

Bulunduğunuz yerin ortalama donma tarihlerine dayanarak  , ilkbaharda sebze dikmek için en erken tarihleri  ve  sonbaharda hasat için ekebileceğiniz son tarihleri ​​söyleyeceğiz .

The Old Farmer’s Almanac’taki bahçe uzmanları  ödevi sizin için yaptı! Dikim aracımız, posta kodunuza göre kişiselleştirilmiştir, binlerce hava durumu istasyonu raporunun bulunduğu bir veritabanından alınır ve ev bahçesinde yetiştirilen en popüler sebzeler için “hasata kalan günleri” kullanır. Ardından, her sebze için neyin en iyi olduğuna bağlı olarak ne zaman iç mekana ekeceğimize, ne zaman ekeceğimize ve dış mekana tohum ekeceğimize karar veririz. (Not: Tablomuz, her sebzenin en yaygın çeşitleri için ortalama “hasata kadar geçen günleri” dikkate almaktadır. Ancak, tohum paketiniz, yetiştirdiğiniz çeşidin tam olgunlaşma günlerini size söyleyecektir. İlkbahar ekim tarihleri ​​için, Donma Tarihlerini bilmeniz gerekmektedir. Ekim tarihlerini her zaman kendiniz hesaplayabilirsiniz 

Ancak sonbahar hasadı için, kış donları başlamadan önce birçok sebzeyi hasat etmeniz gerekeceğinden, bu biraz daha karmaşıktır. Sonbahar ekim tarihlerimiz, hangi ekinlerin hassas yerine daha dayanıklı olduğunu dikkate alır ve ayrıca hasat dönemi için ayarlamalar yaptık. (Eğer yetiştirmek istediğiniz sebze veya meyvenin sonbaharda hasat için yeterli gün bırakmadığını düşünüyorsanız, belki daha kısa bir büyüme mevsimi olan özel bir çeşit bulabilirsiniz!)

Not : Donma tarihleri, 30 yıllık hareketli ortalamalara dayanmaktadır, bu nedenle bunlar yalnızca “tipik” olanın bir kılavuzudur. Her yıl farklı olabilir. Ayrıca, her bahçede farklı “mikro iklimler” (örneğin, bir vadinin yamacındaki veya bir dağın yamacındaki bir alan) dediğimiz şey olabilir. En iyi kararınızı ve bu kılavuzu iyi bir başlangıç ​​noktası olarak kullanmanız gerekecek. Zamanla, deneyim kazanacak ve bahçenizde en iyi neyin işe yaradığını öğreneceksiniz!

yapmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir