Açık Bilgisayar Kasası Nasıl Yapılır?

Açık bilgisayar kasası, (open pc, open case) tasarımı aslında en iyi hava sirkülasyonun sağlandığı ve tozun en az düzeyde biriktiği tasarımdır. İnternette açık bilgisayar kasaları oldukça pahalı ve bulmasıda oldukça zor. Bunun için kendiniz bunu yapabilirsiniz. Kendisi yapmayı sevenler için… Açık bilgisayar kasasını nasıl yapabileceğinizi adım adım anlacağız.

Gerekli araç gereç

1- Matkap, 3 mm demir delme ucu ile,

2- Yıldız Tornavida

3- 3 mm kalınlığında 40 x 60 cm ve 10 x 40 alüminyum plaka.

4- L bağlantılar, 4 adet 4 cm’lik delikli ve 10 yada 12 cm’lik delikle galveniz L montaj ayakları.

5- Pul başlı ve normal başlı en kısasından akıllı bida,

6- 3 mm somunlu yıldız başlı vida

Bu malzemeler yapı marketlerde, alüminyum plaka metal işleri yapan yerlerden temin edebilirsiniz.

Yapılış Aşamaları

1- İlk olarak anakart montaj kısmını bir bütün olarak alabileceğiniz eski bir bilgisayar kasasını bulmanız gerek, bilgisayarcılarda bol milkarda vardır. Bunu yaparken powerı montaj yapacağınız arka kısmıda almanız gerekli. Resimde yok. Kasalar bilbirine punto ile birleştirilmiştir. 3 mm’lik matkap ucu kullanarak puntoları açabilirsiniz. Anakartın montaj olacağı kısmı bir bütün olarak alabilirsiniz. Power kısmını ayrıca demir testeresi ile kesebilirsiniz. Kasanın içinden disklerinizi montaj yapmak için bazı ufak tefek parçaları almalısınız.

2- 40 x 60 alüminyum 20 cm olan kısmından 90 derece büktürülür, bu işlemi aldığınız yer yapar. Böylece montaj yapabileceğiniz zemin “L” şekinde hazır olmuş olur. Kabloların geçmesi için zemin olarak kullanacağınız Alminyumda boşluk kestirmelisiniz.

3- L şeklindeki alümünyumun üstüne kullanacağınız anakart montaj platformunu yerleştirin ve montaj yapacağınız yeri işaretleyin. Daha sonra aladığınız 4 cm’lik L montaj bağlantıları ile sabitleyin.

4- 10 x 40 cm’lik alüminyumu aldığınız 10 cm’lik L montaj ayakları ile ana montaj plakasının arkasında düz bir şekilde montaj yağın. Bu işlemleri akıllı vidalar ile yapacaksınız. Akıllı vidalar levhanın diğer tarafıdan çıkar, bunları demir testeri ile kesmeyi unutmayın. Böylece montaj plakanız sağlam ve dik bir şekilde durmaya başlayacak.

5- Yine eski bilgisayardan aldığınız power butonu küçük aparatlar kullanarak montajını yapın. Bunları sizin hayal gücünüze bağlı.

6- Anakart montaj platformunu istediğiniz bir regne bayayın. Gerekli tüm montaj araç gereç vidaları tamamlandıktan sonra montaj başlayın.

7- Montaj kullacağınız fan vs hepsini önceden hazırlayın.

kaynak: https://www.biriyilik.com/teknoloji/acik-bilgisayar-kasasi-nasil-yapilir_9501/

yapmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir