Araç Yakıtları

Alternatif yakıtlar şu anda sıcak bir konudur. Ana fosil yakıtların dışında, dikkate alınması gereken biyodizel, alkol, odun gazı ve elektrik de var.

Hangi yakıtın kullanılacağına karar vermeye yardımcı olmak için farklı biyoyakıtların artılarını ve eksilerini karşılaştıran bir tablo.

Odun gazı

Odun gazı veya Üretici gazı, üretimi ve kullanımı kolay çok eski bir yakıt türüdür. Kısmen yanan biyokütlenin ardından yakıt olarak duman ve gazı yakmaktan oluşur.

Gerçekte olduğundan daha garip geliyor ve bir bütçeyle yapılabilir. Aslında odun gazı uygulamalarının çoğu bütçe veya yakıt temini sorunlarından kaynaklanmaktadır. Odun gazı üretimi, bir gazlaştırma ünitesini (eksik yanmanın meydana geldiği yer), katran ve külleri gazlaştırıcıdan filtrelemek için bir filtreleme ünitesini ve bir motora teslimatı içerir.

Kullanılan yakıta ve istenen etkilere bağlı olarak birçok gazlaştırıcı türü vardır. Bir motora yakıt sağlamak için, motorda katran oluşumunu önlemek için gazın çok temiz olması gerekir ve işte burada Imbert tarzı aşağı çekiş çok iyi çalışır. Bu tasarımla çok az katran üretilir, bu nedenle filtreleme işleminiz daha az karmaşıktır. Ayrıca, moderatör tasarımında olduğu gibi uzun yerine geniş bir huni, yeşil veya yüksek nem içerikli yakıt kullanımına izin verecektir.

Bir gazlaştırıcı tasarımı seçtikten sonra, üretilen gazı filtrelemeyi düşünmeniz gerekecek. Kumaş veya ağ filtre ile birleştirilmiş siklon filtreler iyi çalışacaktır. Gazın soğutulması da önemlidir, çünkü gazdaki katran ve nemi çökeltir. Öyleyse, serpantin bir borudan veya bir radyatörden geçirin.

Bir motordaki gazı gerçekten yakmak oldukça kolaydır. Temel olarak, motora girmeden önce hava ve odun gazının karışmasına izin veren bir gaz karbüratör oluşturursunuz. Sağlam bir kelebek vana, yakıt beslemesini kısmanıza izin verecektir. Çoğu sistem, motora ulaşmak için gazı sistemden çekmek için bir üfleyiciye ihtiyaç duyar. Diğer alternatif ise motoru benzinle çalıştırmak ve ısındığında odun gazına geçmektir. Bunu yapmak zordur, ancak bir kez alıştığınızda iyi çalışır.

Odun gazı doldur ve git tipi bir yakıt değildir. Gazlaştırıcıda küçük bir yangın başlatmanız ve ardından bu başladığında, gazlaştırıcıya hava girişini kapatmanız ve motoru veya üfleyiciyi çalıştırmanız gerekir. Motorunuz odun gazı ile çalışarak gücünün yaklaşık% 20-40’ını kaybedecek, bu yüzden bunu aklınızda bulundurmalısınız. Jeneratör veya parçalayıcı gibi sabit uygulamalar için oldukça iyi çalışır.

Gazlaştırma ile ilgili bir başka harika şey de mısır koçanlarından talaşlara, kağıda, hatta plastik ve lastiklere kadar her türlü yakıt kaynağını kullanabilmenizdir! Bazı yakıtlar daha kolay olsa da, oksijen, hidrojen ve karbon içeren her şey işe yarayacaktır.

Biyodizel

Biyodizel muhtemelen en popüler ev yapımı yakıtlardan biridir. Dizel motorunuz olduğu sürece yapımı ve kullanımı kolaydır.

Biyodizel, bitkisel yağlardan yapılır ve bir alkol ile karıştırılır, ardından kurutulur ve süzülür. Bazı dizel motorlar bitkisel yağı doğrudan SVO (Düz Bitkisel Yağ) kurulumlarında kullanabilir, ancak bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

Dizel motor genellikle benzinli bir motordan daha verimlidir. Bu nedenle, bu motorlar, pahalı benzin veya yakıt dağıtımına sahip ülkelerde popülerdir. Dizel aynı zamanda düşük hızlarda daha yüksek torka sahiptir ve bu da onları traktörler ve kamyonlar gibi iş araçları için tercih edilen alternatif haline getirir. Dizellerin uzun süre dayandığı biliniyor ve Lister Klonları veya Changfas gibi bazı sabit motorlar, revizyonlar arasında 100.000 saatten fazla dayanabiliyor. Bugün bu özellikleri karşılayabilecek neredeyse hiç benzinli motor yok, hatta bu özelliklerin yarısını bile karşılayamıyor.

Fabrikada biyodizel üretimi başlıyor. Petrol üretimi dönüm başına düşük olduğundan, yüksek petrol çıkışı en önemli endişedir, bu nedenle çevrenize çok uygun yüksek verimli bir mahsul seçmek için özel dikkat gösterilmelidir. Kanola, genellikle dönüm başına yüksek çıktı nedeniyle seçilir, ancak başka birkaç ürün de mümkündür. Dönüm başına 100-200 galondan fazla petrol beklemeyin. Yağ genellikle bitkinin tohum kısmından gelir ve yağları çıkarmak için bu kısımların ezilmesi, preslenmesi ve ısıtılması gerekir. Bazı yağların biyodizel üretiminden önce serbest yağ asitlerinden kurtulmak için ön işleme ihtiyacı olacaktır.

Petrolün işlenmesi arka bahçede yapılabilir, ancak potansiyel olarak ölümcül süreçler ve kimyasallar içerdiği için özel dikkat gösterilmelidir. Ev rafinerileri düşük maliyetle mevcuttur, ancak çoğunu kendiniz yapmak kolaydır. Alkolsüz su veya metanol gibi ihtiyaç duyulan kimyasalları elde edebilmek için tarifinizi iyi araştırdığınızdan emin olun. Kimyasalların çoğu teknik olarak evde üretilebilir, ancak yeni başlayanlara basitçe başlamaları ve eksiksiz üretime doğru çalışmaları tavsiye edilir.

Biyodizelinizi rafine ettikten sonra, hemen hemen her dizel motorda kullanabilirsiniz. Çoğu dizel fan, biyodizelin motor için daha iyi olduğuna ve daha fazla enerji çıktısı verdiğine yemin eder, ancak bu iddialar teknikler ve tarifler arasında farklılık gösterir.

Biyodizel, alternatif yakıt gümüş kurşununa sahip olduğumuz en yakın şey. Üretimi ve kullanımı kolaydır. Sorunlar, mahsullerdeki düşük yağ içeriği nedeniyle, genel olarak, özellikle petrol için mahsul yetiştirmenin uzayda çok verimli olmaması gerçeğinde yatmaktadır. Hayvan yemi veya hammadde için mahsul artıkları kullanılarak başka bir biyoyakıt sisteminde verimlilik artırılabilir. Pek çok insan ekili arazileri yiyecek yerine yakıt yetiştirmek için kullanmanın etik olmadığını ve bunun özellikle yağlar gibi düşük verimli mahsullerde önemli olduğunu savunuyor. Enerji ve gıda kaynakları arasındaki rekabeti önlemek için özen gösterilmelidir.

Örneğin fast food restoranlarından gelen atık yağların kullanılması, atık akışını kullandığınız için biyodizelin çekiciliğini artırır ve bu nedenle bu orijinal yağı daha da ileri götürür.

Biyodizelde küçük bir değişiklik, atık motor yağı gibi şeyler kullanıyor. Bazı uyarlamalara ihtiyaç duyulacaktır. Bununla birlikte, bu yağı biraz benzinle karıştırırsanız, çok uygun bir seçenek olabilir.

Butanol

Butanol, etanolden daha yüksek enerjili bir alkoldür (105 kBtu, galon başına 70 kBtu), bu da onu etanole çekici bir alternatif haline getiriyor. Ancak bazı dezavantajları da var.

Bütanol, etanolden daha güçlü olduğu için, etanol gibi motor modifikasyonu gerektirmez, bu da ona bir avantaj sağlar. Bununla birlikte, daha yüksek seviyelerde damıtma enerjisi gerektiren yapılması daha zordur, çünkü etanol için maksimum konsantrasyon% 2.5’e karşı% 14’tür.

Butanol, etanol ile aynı hammaddelerin hepsinden yapılabilir, ancak maya ile değil, 2 farklı bakteri ile yapılır. Bir bakteri şekeri ve nişastayı butirik aside dönüştürür, sonra bir diğeri devralır ve bunu butanol haline getirir. Bu süreç tarihsel olarak Aseton, bütanol ve Etanol olarak ABE süreci olarak adlandırılır, ancak Asetondan 2-3 kat daha fazla bütanol üretilir.

Butanol ile ilgili sorun her zaman saflaştırma sürecinde olmuştur. % 2,5’in üzerindeki konsantrasyonlar bütanol yapan bakterileri öldürmeye başladığından, çıktıyı artırmak için birkaç yöntem araştırılmaktadır. Biri, bakterilerin genetik modifikasyonudur, ancak DIY hayranlarımız için absorpsiyon veya moleküler elekler en iyi bahisler gibi görünüyor. Orada, butanolün geçmesine izin verecek, ancak suyun geçmesini önleyecek birkaç hidrofobik membran var. Bu bir su filtresi gibidir ve sürekli bir akış üretimine izin verir. Butanolü bir yağ veya katı malzeme içine emmek de çok verimli olabilir. 2008 yılı itibariyle, bu yöntemleri kullanan açık kaynaklı hiçbir bütanol projesi yayınlanmamıştır. Umarım dışarıdaki biri bunu gerçekleştirir.

Butanol kullanmak çok kolaydır. Arabana koy ve git! İnsanlar bütanolle ülkeler arası yolculuklar yaptılar ve daha düşük emisyonların ve bire bir benzin değişiminin tamamen uygun olduğunu kanıtladılar. Bütanolün üretim tarafını çözebilirsek, bir sonraki harika yakıt olabilir.

Etanol

Etanol, hemen hemen herkes tarafından yapılabilen temel bir biyoyakıttır. Ancak etanol yapımındaki sorunlar profesyoneller için bile sorun yaratır!

İşin püf noktası, bitmiş ürünün kalitesi veya nihai çıktıda ne kadar su bulunduğudur. Suyu çıkarmak, suyu seven etanolü ayırmak için farklı “hileler” gerektirir. Bunun da ötesinde, etanol belirli metalleri aşındırabilir ve plastikleri ve bazı kauçukları yiyebilir. Bu nedenle, aracınızı veya motorunuzu etanol kullanacak şekilde değiştirmek bir zorunluluktur.

Etanol temelde şekerden elde edilen alkoldür. Etanolün gerçekte ne olduğu konusunda ayrıntılara girmeyeceğiz, ancak şimdilik, onu sonsuz gibi gerçekten güçlü bir likör olarak düşünün. Aslında, çoğu zaman etanolün aracınızda çalışması için% 80 saf veya daha iyi olması gerekir. Benzinle karıştırıyorsanız, E85 karışımlarında olduğu gibi,% 98 veya daha iyi saf olması gerekir.

Etanol, şeker içeren herhangi bir şeyden yapılabilir. Tabii ki çok şeker içeren bir şeyden yapmak daha kolaydır. Mısır diğer mahsuller kadar nişasta (kompleks şeker) içermediğinden, mısırdan yapmayı unutun. Kudüs Enginarları dönüm başına en üretken olarak kabul edilir ve onlarla ilgili güzel olan şey, metan sisteminizi beslemek için çok fazla ekstra biyokütle elde etmenizdir! Cattails, dönüm başına 1.500 galondan fazla üretim seviyesiyle (ortalama mısır veriminden beş kat daha yüksek) bir başka büyük hammadde olabilir.

Besleme stoğunuzu aldıktan sonra, birkaç gün fermente etmek için su ve maya ile karıştırın. En iyisi, mayayı eklemeden önce, içinde bulunabilecek yabani bakterileri, mantarları veya mayaları öldürmek için bu “ezmeyi” kaynatmaktır. Her şey şekeri sever ve onların alkol üreten mayanızla rekabet etmesini istemezsiniz. Besleme stoğunuzda yeterli miktarda şeker varsa (% 20-25)% 14’e kadar etanol içeriği elde edebilirsiniz, ancak çoğu yeni başlayanlar% 8’e kadar etanol almakta başarılıdır. Herhangi bir katı maddeyi temizlemek için püreyi filtreleyin ve püreyi saflaştırmaya hazırsınız.

Etanol suyu sever ve bu bizim için sorun yaratır çünkü su çok iyi yanmaz. Etanolü doğrudan kullanıyorsanız biraz su yeterlidir, ancak% 20’den fazla su muhtemelen çok iyi akmayacaktır. Bir şeyden su almanın birkaç yolu vardır. En yaygın olanı, fermente karışımın alkolün kaynama noktasının hemen ötesinde (suyun kaynama noktasından daha düşük) ısıtılmasını ve daha sonra buharı yüksek konsantre bir sıvıya geri yoğunlaştırmayı içeren damıtmadır. Bu göründüğü kadar zor değil, ancak verimlilik düşük ve çalışması için ısı üretmeniz gerekiyor.

Suyu ve etanolü ayırmanın başka bir yöntemi, sudan etanolü absorbe etmek için bir kimyasal veya malzeme kullanmaktır. Daha sonra, sudan önemli ölçüde daha yüksek bir kaynama noktasına sahipse, söz konusu malzemeyi etanolden ayırmanız gerekecektir; bu, damıtmadan daha kolay olabilir. Bu işlemde genellikle kükürt ve yağlar kullanılır ancak özel membranlar ve su emici malzemeler de kullanabilirsiniz.

Dolayısıyla, etanolünüzü nispeten saf bir duruma getirdiğinizde, onu kullanabilmeniz gerekir. Bu etanol ile ovmaktır. Benzinden daha düşük bir enerji içeriğine sahiptir (galon başına 125 kBtu’ya karşılık 70 kBtu), bu nedenle, bir motordan aynı gücü elde etmek için daha fazlasını yakmanız gerekir. Bu, motoru değiştirmeyi, enjektör veya port boyutlarını artırmayı, zamanlamayı değiştirmeyi ve hatta muhtemelen sıkıştırma oranını değiştirmeyi içerir. Elbette, tüm bunları motorunuza bir kez yaptığınızda, benzinle aynı şekilde çalışmayacaktır. Bilgisayar kontrollü yakıt enjeksiyonlu motorlar bu açıdan çok daha iyi görünüyor, çünkü bilgisayar motor bileşenlerinin davranışını değiştirebiliyor ve ardından pompayı doldurduğunuzda bunları benzin standartlarına geri döndürebiliyor.

Her şeyden önce, etanol biraz plastik ve kauçuğu yiyebilir, bu yüzden bu bileşenleri de değiştirmeniz gerekecektir. Bu nedenle etanol çoğunlukla benzinle karıştırılır. Karışımla, etanol bir şeyler yemiyor ve motor modları o kadar kapsamlı değil. Bu kesinlikle fosil yakıtlara olan bağımlılığınızı azaltabilir, ancak onun yerini tamamen almayacaktır.

Gördüğünüz gibi, etanol yapmak çok karmaşık değil, ancak onu kullanmak, en hafif tabirle ustalık gerektiriyor. Ve bu çoğu biyoyakıt için doğrudur, ya onları yapmak için zaman ve para harcarsınız ya da onları çalıştırmak için zaman ve para harcarsınız.

Kaynak: http://velacreations.com/articles/energy/fuels/

yapmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.