Kemerli Tuğlalı Pizza Ekmek Fırını Yapmak

Pizza ekmek meraklıları için odun ateşinde pişmiş tuğla fırın lezzetin son noktasıdır. Nemli, havadar bir kabuğu kaplayan o ince, gevrek dumanlı kömür tabakasını elde etmek için gereken 800 ° F – 1.000 ° F sıcaklıklarda başka hiçbir şey bir turtayı aynı şekilde pişiremez. Ne yazık ki, bu tür fırınlar genellikle büyük, pahalı ve yapımı karmaşıktır ve çoğumuzun hayal kırıklığı yaratan 375 ° F sıcaklıktaki mutfak fırınımızda 15 dakika boyunca kuru, sıkıcı pizzalar pişirmeye devam etmesine neden olur.

Blokları istiflemek kadar basit ve birkaç yardım eli ile bunu bir araya getirebilir, harika pizzalar ekmekler pişirebilir ve bir öğleden sonra parçalayabilirsiniz. Tuğla boyutları değişiklik gösterir, bu nedenle düzeni gerektiği gibi değiştirin. İlk olarak, Los Angeles’taki Machine Project’te Michael O’Malley liderliğindeki bir hafta sonu kursu sırasında bir tane inşa ettim ve o zamandan beri başkalarına kendi başlarına yapmaları için ilham verdim.

Bu fırını birkaç hafta önce yaptım. Hala arka bahçemde, düzenli olarak kullanılıyor.

1. Bir konum seçin

Tuğlaların ağırlığı oldukça fazladır, bu nedenle sağlam ve düz bir yüzeyde güçlü bir çalışma tezgahı ile başladığınızdan emin olun. Metal bir kaynak masası kullandık – Craigslist’te kullanılmış olanları arayın – ancak 2 yarım yaprak ¾ ”kontrplakla kaplı sağlam bir 4 ‘e 4’ kül blok platformu da oluşturabilirsiniz.

2. Kaldırım taşları ve ateş tuğlası zemini döşeyin

Platformunuzun tepesinde çimento finişer ile 4 ‘e 4’ ‘lik bir yalıtım tabanı yapın. Bunun üzerine ortalanmış, düz olarak döşenmiş, yaklaşık 10 tuğla genişliğinde ve 5 tuğla derinliğinde bir ateş tuğlası yüzeyi yapın. Tuğlaları birbirine sıkı tutun – burası fırının tabanıdır.

DİKKAT: Yüksek sıcaklıklara ısıtıldıklarında patlayarak parçalanabilecekleri için standart kırmızı tuğla kullanmayın. Firebrick’i kullanın.

3. Duvarları üst üste koyun

Arka duvardan başlayın, 4½ tuğla genişliğinde ve 5 tuğla yüksekliğinde, düz olarak döşenmiştir. Bazı tuğlaları ikiye bölmeniz gerekecek; bunu bir çizgi çizerek ve bir keski ve çekiçle vurarak veya daire testere üzerinde bir duvar bıçağı kullanarak yapın. Çipleri saklayın. Her katmanı yarım tuğla ile dengeleyin, böylece dikişler aşağıdaki tuğlaların ortasına oturur. İki seviyede üstte 5 tane daha ortalayın.

Kenarları inşa etmek için, ilk önce açının bir ayağında her 48 ″ açılı demirde her iki uçtan 1 olmak üzere iki 3/8 ″ delik açın. 2 köşeli ütüyü platformun üzerine içe bakacak şekilde önden arkaya yerleştirin, böylece tuğlalar iç köşeye oturabilir. Dişli çubukları delinmiş deliklerden geçirin ve her bir uca bir somun sıkın.

Arka duvardan başlayarak her köşebent demirin iç tarafına 13 tuğla koyarak yan duvarları inşa edin. Zaten karıştırılmışsa, iç alt kenarlarda bir sıra kil karışımı (Adım 6) çalıştırın. Her iki tarafı da düz olarak yerleştirilmiş 3 tuğla ile kapatın, ardından kalan 48″ açılı ütüleri aşağı bakacak şekilde üste yerleştirin. Dişli çubuklar ve somunlar ekleyin.

4. kemeri yapın

Çatıyı yapmak için, iki 2 × 4 bacağına vidalanmış, kemer şeklinde bir kontrplak parçası yapın. Kemer uzunluğu, yan duvarlar arasındaki mesafeden sadece daha kısa olmalıdır – benimki yaklaşık 32¼ ”. Yükseklik yaklaşık 5″ ”uzunluğunda ve yaklaşık 27 about’lik bir yarıçapta olmalıdır. Bir dekupaj testeresi ile eşleşen 2 parça kesin, ardından 2 × 4’lere yapıştırın, böylece bacaklar kontrplağın yaklaşık 9¼ ”altına uzanır – bu aparatın ilk sıra tuğlalarınızdan biraz daha uzun durmasını istersiniz (Şekil A).

Şekil A

Kemeri monte etmek için, aparatı ¼ ”yükselticilerin üzerine arka duvara yerleştirin. Tuğlaları öne doğru bakacak şekilde kenarda tutun (Şekil B). Boşlukları tuğla parçaları ile doldurarak tuğlalar arasında eşit bir boşluk bırakın. Yükselticileri kaydırarak ve ardından geriye doğru eğmek için bacakları öne doğru kıvırarak jig’i çıkarın. 3 tuğla derinliğinde kemerli bir tavan elde etmek için 2 kez daha tekrarlayın.

Şekil B

5. Girişi ve bacayı inşa edin

Fırının ön tarafının her iki tarafına, önden arkaya doğru 2 kat 3 tuğla istifleyin. Bunlar fırının ağzını çerçeveleyecektir. Üstünü 24″ açılı demir yukarı ve içeri bakacak şekilde köprüleyin. Ön tarafına, kenarına 3½ tuğla yerleştirin. Kemerin her iki tarafına da 4 tane daha ekleyin.

Son 24 açılı demiri, yukarı ve dışarı bakacak şekilde boşluğu köprülemek için kemere yerleştirin. Kil baca ekini, kenarları tuğlalara ve köşebent demirine yaslanacak şekilde boşluk üzerinde ortalayın (Şekil C). Tüm boşlukları tuğlalarla kapatın.

Şekil C

6. Kil ile kaplayın

Mühürlemediğiniz sürece duman ve ısı bu fırından kaçacaktır. Refrakter kili su ve kumla karıştırın ve tüm dış tuğla dikişlerini ve boşlukları cömertçe kaplayın – kemer üzerinde ağırlaşın. Güzel olmayacak, ama karnınız muhteşem odun ateşinde pişirilmiş pizza ile dolu olduğunda aldırmayacaksınız. Fırınınız artık ateşlenmeye hazırdır – sertleştirme gerekmez (Şekil D).

Sökmek için, sökmeden en az birkaç saat önce fırının soğumasını bekleyin. Daha sonra kili üstten ve yanlardan bir hortumla püskürtün ve tuğlaları istifini açın. Uygun bir yerde depolayın veya mobil dağıtım için bir fragmana paketleyin. Veya refrakter kili sertleştirici bir harçla değiştirin ve bunu bahçenizde kalıcı bir fikstür haline getirin.

yapmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir