Bisikleti Kolayca Elektikli Bisiklet YApmak

Elektrikli bisikletler dünyanın birçok yerinde sessizce sokaklarda fırtınalar estiriyor. Neden? Çünkü hareket etmenin fevkalade eğlenceli ve verimli bir yolu. Tepelere tırmanma ve uzun mesafeleri katedebilme yeteneğinizin fiziksel sınırlarını aşarken, bisiklet sürmenin tüm zevkini ve özgürlüğünü (örneğin trafik sıkışıklığından ve park etmekten kaçınarak) alırsınız.

Elektrikli bir bisiklete sahip olduğunuzda, tüm bu kısa ve orta uzunluktaki işler için arabayı garaj yolunda park halinde bırakmak kolaydır. E-bisiklet sizi oraya daha hızlı ve% 98 daha düşük karbon ayak iziyle ulaştıracak!

Bugünlerde fabrikada üretilen birçok e-bisiklet varken, hareket 1990’ların sonlarında ve 2000’lerin başlarında kendi bisikletlerini sıfırdan elektriklendiren bir DIY yapımcısı topluluğu tarafından gerçekten öncülük edildi ve savunuldu. Siz de boş bir öğleden sonra bu fenomene katılabilirsiniz.

Bu projede, temel bir ön tekerlek göbeği motor kiti kullanarak kendi bisikletinizi nasıl elektrikli destekli bir bisiklete dönüştürebileceğinizi göstereceğiz. Ön motorlar, arka motorlar ve her türlü ağırlık ve güç seviyelerini kapsayan orta tahrikli motorlar için piyasada sayısız seçenek vardır, ancak düşük güçlü bir ön sürücüye odaklanacağız çünkü kurulumu en basit olanlardan biridir ve garajınızdaki herhangi bir rastgele bisikletle uyumlu olma şansı.

MALZEMELER

 • Bisiklet  Zaten günlük bir yolcusu ya da garajda toz toplayan eski bir çırpıcı olsun, etrafta dolaştığınız hemen hemen her bisiklet. Eski dağ bisikletleri genellikle ideal platformlardır, ancak hemen hemen her yol bisikleti, sahil kruvazörü veya hibrit de işe yarayacaktır.
  Ön göbek motorunun bir avantajı, ne tür dişlilere veya tahrik zincirine sahip olduğunuzun önemli olmamasıdır. Tek önemli ayrıntı, ön çatalın sıradan yarıklı çıkışlara sahip olmasıdır (modern bir üst düzey aks arası sistemi değil).
 • Göbek motoru dönüştürme kiti Pek çok tedarikçi, normalde motoru, pili ve sistemi çalıştırmak için gereken tüm elektronik kontrolleri içeren dönüştürme kitleri sunar. İnternette basit bir arama ile dönüşüm kitlerine ulaşabilirsiniz. Buradan ve buradan örnek olarak bakabilir yada alabilirsiniz. Kit olarak almak istemezseniz kitteki parçaları uyumlu bir şekilde tek tek alsanızda olur. Kit, bir göbek motoru ön tekerleği, pil takımı, motor kontrolörü, tork kolu, başparmak kolu gazı ve daha fazlasını içerir.

İSTEĞE BAĞLI:

 •  Bisikletinizin ön tekerlekte disk frenleri varsa disk rotoru . Motorlar, bisiklet dükkanlarında kolayca bulunabilen 6 cıvatalı bir ISO diski kullanır.
 •  Bisiklet çerçevenizde uygun şekilde yerleştirilmiş su şişesi delikleri yoksa, pili sabitlemek için şişe bobini kelepçeleri
 • Ekran  Pil voltajını, hızı ve bunların hepsini görüntülemek istiyorsanız, gidon ekranları için birçok seçenek vardır. Ancak bu kurulum için onu minimalist tutacağız.

TEMEL E-BİSİKLET DÖNÜŞTÜRME KİTİNİZ

Göbek motoru tekerleği küçük ve hafiftir (5 lb) ve tamamen sessiz bir sarmal dişli sistemi çalıştırır. Tepelerde yarışmak için bir güç makinesi değil, ancak bir scooter gibi değil de normal bir bisiklet gibi hissedip kullanım sırasında bisikletinizi yeni bir şeye dönüştürmek için yeterli destek sağlıyor. Bu motor zaten yolda ve hibrit bisikletlerde yaygın olan bir 700c jantına yerleştirilmiştir. Daha eski dağ bisikletleri için 26 ″ ve yeniler için 27,5 including dahil olmak üzere başka boyutlar da mevcuttur.

Pil paketi Bir 36V, 16.5Ah downtube pil paketi seçtik çünkü hafif ve hala yeterli menzile sahip, şarjla yaklaşık 35-40 mil. Daha uzağa gitmeniz gerekiyorsa daha büyük piller mevcuttur, ancak orantılı olarak daha ağır ve daha pahalıdırlar.

Motor kontrolörü Bu sistemdeki Baserunner motor kontrolörü, pil takımının montaj yuvasına yerleştirilmiştir. Diğer kitlerde, kontrolör motora yerleştirilebilir veya ayrı bir kutu olarak sağlanabilir.

Tork kolu, şasi içinde dönmesini önlemek için motor aksını sabitler. Motorun kendisi, çoğu durumda işi yapan şeritli pullara sahiptir, ancak uygun bir tork kolu ekstra güvenlik sağlar ve daha zayıf alüminyum çatallar için gereklidir.

Gaz kelebeği, motordan aldığınız gücü düzenler. Çok yönlü olduğu için başparmak kolu gaz kelebeği kullanıyoruz, ancak daha çok motosiklet tutuşu gibi davranan döndürme kavramalı gaz pedalları da var.

Spiral sargı ve fermuarlı bağlar, motor uzatma kablosunu ve gaz tellerini çerçeveye tam oturur ve tüm kurulumun düzgün görünmesine yardımcı olur.

E-BIKE MOTORUNUZU KURUN

Aşağıdaki adımlar, herhangi bir sıradan bisiklet için aynı şekilde çalışır. Bu yapıda, Grin Technologies’deki yeni personelimizden birinin (merhaba Stuart!) İşe gidiş gelişini hızlandırmak için dönüştürmek istediği kullanılmış bir hibrit bisiklet vardı.

Önce benzer bir kit kurulumunun videosunu izleyebilirsiniz.

1. ÖN TEKERLEĞİN ÇIKARILMASI
İlk adım, bisikletinizi gidonların üzerinde olacak şekilde ters çevirmek ve ya çabuk açılan ya da somunlarla dişli olan orijinal ön tekerleği çıkarmaktır. Bisiklette jant frenleriniz varsa, tekerleği fren balatalarının arasından kaydırmak için fren kablosunu gevşetmeniz veya lastiği indirmeniz gerekir.

2. LASTİK VE TÜPÜ MOTOR TEKERLEĞİNE DEĞİŞTİRİN
Lastik kolunu veya doğaçlama bir kolu kullanarak, iç lastiği parçalamamaya dikkat ederek ön tekerleğinizden orijinal lastiği dikkatlice kaldırın.

Lastik ve şambriyel çıktıktan sonra, bu işlemi tersine çevirerek bunları göbek motoru tekerleğine takın. Patlak bir lastiği tamir eden herkes bu diziye aşina olacaktır ve genellikle birisinin kendi kitini takacak konfor seviyesine sahip olup olmadığı konusundaki temel sorumuzdur.

3. ÇATALA GÖBEK MOTORUNU TAKIN
Burada işler biraz zorlaşabilir. Göbek motoru tekerleği, 10 mm’lik bir açıklığa sahipse, çatal çıkıntılarına doğru kaymalıdır, ancak bazen çıkarma yuvası yeterince geniş değildir. Bu durumda, dingil tam oturana kadar yuvayı büyütmek için el dosyasını kullanın.

Bazı kitler, aksın dönmesini önlemek için çıkışların içinde şeritli dönmeyi önleyici rondelalar kullanır; bunlar kullanılırsa, sekme aşağı bakacak şekilde yönlendirilmeleri önemlidir. Bu G311 kiti için, sekmeli rondelayı çok daha iyi dönüş direnci sağlayan bir tork kolu plakası ile değiştiriyoruz.

Ön motoru takarken, kablo çıkışının aşağı bakacak şekilde döndürüldüğünden ve disk yuvasının çatalın sol tarafında olduğundan emin olun.

4. TORK KOLUNU TAKIN
Tork kolu, ön çatalların çoğunda bulunan çamurluk deliği deliğine vidalamak için tasarlanmıştır. Bir M5 cıvata ile tutturulur ve oluklu bir kanal, hizalanması için farklı geometrilere ve delik konumlarına ayarlanmasına izin verir. Bunun gibi düşük güçlü motorlar için tork kolu her zaman gerekli değildir, ancak çelik çatallarla bile ne olursa olsun bir tane takmak iyi bir güvenlik önlemidir.

5. SOMUNLARI SIKININ VE FRENLERI AYARLAYIN Aksta
çok fazla dönme torku olduğundan motor aksı somunlarının oldukça sıkı olduğundan emin olun. (Ölçebiliyorsanız, en az 40Nm veya 30ft-lb öneririz.) Bu noktada, motor bisiklete takılır. Lastiği şişirebilir ve bisikleti tekrar sağa çevirerek tekerlekler üzerinde durmasını sağlayabilirsiniz.

Şimdi ön frenlerinizin tekrar çalıştığından emin olun. Jant frenleriniz varsa, yeni jantın genişliğini hesaba katmak için balata konumunu ayarlamanız gerekebilir. Disk frenleriniz varsa ve göbeğe bir disk rotoru taktıysanız, kaliperi sola veya sağa sürtünmeden dönecek şekilde ayarlayın.

6. PİL BEŞİĞİNİ TAKIN
Pil takımı, bisikletin alt borusuna oturur ve burada su şişesi cıvatalarıyla yerinde tutulan bir beşiğe kilitlenir. Bisikletinizin doğru konumda bir su şişesi kafesi için montaj çıkıntıları (diğer adıyla halkalar) varsa, o zaman ayarladıysanız, başın çıkmaması için verilen düşük profilli cıvataları kullanın.

Bisikletinizde su şişesi halkaları yoksa veya pilin sığamayacağı kadar geride kalmışlarsa, şişe bobini kelepçelerini kullanmanız gerekir. Bunlar, hortum kelepçeleriyle çerçeve tüpünüze sıkıca tutturulur ve pili istediğiniz yere yerleştirmenize olanak tanır.

7. GAZ KELEBEĞİNİN TAKILMASI
Başparmak gazını gidonlara takmak için önce tutamakları ve bazen de fren kolunu çıkarmanız gerekir. Bu tutamaklar, gidonları sıkıştırmak için alyan vidalara sahiptir; vidaları gevşetin ve hemen kaydırın.

Başparmak gazı, sol veya sağ tarafa yerleştirilebilir ve biraz ekstra genişlik eklediğinden, vites değiştirici ve fren kollarını gevşetip yeniden konumlandırmak isteyebilirsiniz, böylece eliniz sıkışmadan rahatça erişilebilirler.

Gazı yerine kaydırın ve kendisi ve fren kolu ve vites kolu için rahat bir yer bulun, ardından onları sıkın ve kolu tekrar kaydırın.

8. KABLOLARIN YÖNLENDİRİLMESİ
Bu noktada, tüm temel donanım bisikletin üzerindedir ve sadece parçaları birbirine bağlamak ve kablo geçişini sabitlemek meselesidir. Spiral sargılı boruyu kullanarak, fren veya vites değiştirme kablolarından birini takip etmek için gaz kelebeği kablosunu yönlendirin. Gidondan ileri gelir ve ardından aşağı boru boyunca motor kontrol cihazındaki gaz kelebeği tapasına ilerler.

Ön göbek motorunda, motoru motor kontrol cihazına bağlayan bir uzatma kablosu tesisatı vardır. Bu kablo, kablo bağları ile yerinde tutulan çatalın yan tarafından yukarı doğru ilerler ve ardından alt boruyu motor kontrol cihazındaki eşleşen fişe kadar takip eder. Gerektiği gibi kablo bağları kullanın ve rahatsız edici parçaları kesin.

9. ÖN KONTROL Pili yuvanın
içine kaydırmaya ve yırtmaya hazırsınız! Ancak sistemi çalıştırmadan önce şu ayrıntıları her zaman iki kez kontrol edin:

 • Motor aks somunları güzel ve sıkı
 • Ön frenlerinizi yeniden taktınız
 • Ön lastik şişirilmiş
 • Pil tuş kilidi, büyük bir tümseğe dokunduğunuzda paketin düşmemesi için AÇIK olarak kilitlenir.

Bunu yaptıktan sonra, pilin açma / kapama düğmesini Açık konuma getirebilmeli, kontrolör LED’inin sabit kırmızı yanmasını görmeli, gaza basabilmeli ve bisiklet sürmenin genç neşesi geri dönerken hayatınızın dönüşmesini izlemelisiniz. ihtişamla. Sırıtarak!

İLK E-YOLCULUĞUNUZU YAPIN

Yeni dönüştürülmüş e-bisikletiniz düz zeminde 20 mil hızla kolayca gidecektir. Mütevazı tepelere (% 3-% 6 eğim) oldukça iyi çıkacaktır, ancak denkleme yeterli miktarda bacak gücü sağlamazsanız gerçekten dik tepe tırmanışlarında mücadele edecektir. Bununla birlikte, motora sahip olmamaktan çok daha kolay olduğunu söyledi.

Temel gaz kelebeği kontrolü, istediğiniz zaman motordan tam olarak ne kadar güç istediğinizi belirlemenizi sağlar. Gücü yalnızca tepeler ve rüzgarlar için kaydedebilir veya hızlı bir ortalama hızı korumak için her zaman kullanabilirsiniz. Ayrıca, krankları döndürdüğünüzde motorun otomatik olarak devreye girmesi için bisiklet gövdesine tork sensörleri veya pedal sensörleri eklemek de mümkündür, ancak bunlar genellikle takmak için daha özel bisiklet araçları gerektirir.

Belirli bir e-bisiklet pilinden elde edebileceğiniz menzil bir sır değildir, ancak büyük ölçüde nasıl kullanıldığına bağlıdır. Bunun gibi bir bisiklet kurulumuna sahip çoğu insan yaklaşık 15 Wh / mil tüketir. Bu, 500 watt-saatlik bir pilin 500/15 = 33 mil menzile sahip olacağı anlamına gelir. Yokuş yukarı çıkmak 30-40 Wh / mil gibi daha fazlasına ihtiyacınız olurken, yokuşlar hiçbir şey tüketmez ve ortalamaları oldukça tutarlıdır. Hiç pedal çevirmezseniz, ortalama tüketiminiz 20–25 Wh / mil gibi olurken, motoru daha idareli kullanırsanız kolayca 8–10 Wh / mil’e inebilir ve 50+ mile kadar büyük bir menzile sahip olabilirsiniz. .

Bir kit satın alıyorsanız ve bir şarjla ne kadar ileri gideceğine dair bir tahmin istiyorsanız, en iyisi iddia edilen aralığı karşılaştırmamak, sadece bataryanın watt-saat cinsinden boyutuna bakın.

yapmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir