Ev Tipi Doğal Fırın Yapımı

Ev tipi fırın yapımı çok kolayıdır. Evde bu yazıda gösterilen kerpiç fırın örneğini yaptık . Evin ısı kaynağı olarak her zaman odun ateşinde yanan bir şömine planlamıştık. Ve bir şömine yapacaksanız, onu bir fırın olarak ikiye katlamak için birkaç adım da ekleyebilirsiniz.

Bu şekilde, ne zaman bir ateş yaksan, ekmek, kurabiye, güveç, ne istersen pişirebilirsin. Evimize harika bir katkı oldu ve inşa etmek sadece iki hafta sürdü.

Şöminemiz evin güneydoğu köşesine yerleştirilmiştir ve her iki tarafında duvarlar boyunca uzanan tezgah / kitap rafları vardır. Temeli, duvarlarla aynı zamanda yaptık, böylece hepsi sıfırdan bağlanır.

Bankların kaya kaidesi, kerpiç ayakları (önce tuğlaları yapıp sonra sermek yerine yerine döktüğümüz), ahşap iskelet ve oturma yerleri ile kerpiç sırtı vardır.

Bankların arasına, köşeye eski, metal bir dolap çekmecesi koyuyoruz. Çekmecenin etrafına kontrplak koyduk ve kontrplağın etrafına ıslak kerpiç çamur döktük. Çamur kuruduğunda kontrplağı kaldırdık. Çekmece, banklarla aynı yüksekliğe çıkar ve içeri ve dışarı kayabilir. Ocağın altındadır ve küllük görevi görür.

Çoğu insan kerpiç fırın yaparken önce tuğla yapar ve sonra onları istedikleri şekilde döşer. Bunu biraz farklı bir şekilde yaptık.

İnşaat demiri ve telden bir çerçeve yaptık ve sonra onu kerpiçle kapladık, her bir çamur tabakasını ateşledik. Çerçeve, bankların arkalarından, şöminenin ana kemerinden (gömme ocak ızgarası ve fırın rafı için çıkıntılar ile) ve bacaya bağlanan kısımdan oluşuyordu.

Ateşin sıcak odadan çok fazla hava çekmemesi için bir hava girişi yaptık. Evin kaya duvarından geçen, hakim (ve soğuk) rüzgarımızın yönünü gösteren eski bir susturucumuz var.

Daha sonra inşaat demiri ve telden yapılmış bir hava cebinin dışını süsledik. Bu cep susturucuya bağlanır ve ardından ocağa çıkar.

En verimli çekim için, baca gazı alanı ağız alanının 1 / 8’inden daha küçük olmamalıdır. 12 ”soba borusu idealdir. Tenekemizi nerede keseceğimize karar vermek için çatıdan bacanın başlangıcına kadar bir erik bob aldık. Sızıntıları önlemek için istif, çatıya uygun şekilde kapatılmalıdır.

Bir inşaat demiri sapına dairesel bir metal levha parçası ekledik. Metal disk soba borusunun içine oturur ve kulp odanın içine çıkar. Kömür yatağımız olduğunda, fırının sıcaklığını kontrol etmek için damperi kullanırız. Ayrıca bir taslak gerekmedikçe, bir taslağı önlemek için kullanmadığımız zamanlarda da kapalı tutuyoruz.

Ekstra küçük bir ısıtma cihazı olarak, metal kutuları tek cidarlı soba borusunun bir bölümüne dayadık. Açık uçlarını odanın içinde bırakarak, onların etrafından sarktık. Soba borusundan ısı çekip odaya gönderiyorlar.

İçeride yangın alanının üstünde bir ızgara bulunmaktadır. Bunun üzerine aşağıdaki ateşle yemek pişirebilirsiniz. Ya da ateş yakabilir, fırının ısınmasına izin verebilir ve ardından ateş yanmadan yavaşça pişirebilirsiniz. Fırını kapatıp sıcak tutabilmek için kapı olarak dökme demir bir barbekü kapağı taktık.

Bundan sonrası sizin hayal gücünüze kalmış, ister evinizin balkonuna ister bahçenizin bir köşesine yapabilirsiniz.

Kaynak: http://velacreations.com/

yapmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir