Solar Gıda Kurutucu

Yiyecekleri güneşte kurutmak, bunu yapmanın en kolay ve enerji açısından en verimli yollarından biridir. Kaldı ki artık yediklerimizin hemen hepsi GDO ile üretildiği için insan sağlığını tehdit eder hale geldi. Eğer doğal meyve bulursanız onu kış boyu tüketmek için kurutmalısınız. Kuruyan meyveler çürümeden bozulmadan ve besin değerini kaybetmeden bir sene kalabilir.

Kendi meyve ve sebzelerinizi yetiştiriyorsanız veya sadece yerel olarak üretilen şeyleri yemeye çalışıyorsanız, bariz bir sorunla karşılaşırsınız: bir şey mevsimde olduğunda, başa çıkabileceğinizden daha fazlasına sahip olursunuz ve sonra hiçbir şey olmaz. yılın geri kalanı. Bu yüzden bariz çözüm, yiyeceğinizi bolca varken korumaktır ve güneşte kurutmak bunu yapmanın en kolay, en enerji verimli yollarından biridir. Aynı zamanda konserve veya dondurmaya göre çok daha fazla orijinal besin içerir.

Güneş enerjili kurutucunun konsepti basittir: Sıcak havayı ince dilimlenmiş yiyeceklerin üzerine taşıyın. Hava ne kadar sıcaksa, yiyecekten o kadar fazla nem çıkarabilir. Ancak, havanın çok hızlı hareket etmesini istemezsiniz çünkü bu, sıcaklığın düşmesine neden olur. Tasarımımız, yiyecekleri hızla kurutmak için yeterli hava hareketi ve sıcaklık yaratır.

Yiyecek, şeffaf polikarbonat bir kaplamanın arkasına oturan tepsilerdedir. Tepsilerin altında, ısı emici görevi gören siyah boyalı metal bir raf vardır. Isıtılmış hava yiyeceğin içinden yükselirken, soğuk hava alt havalandırma deliğinden içeri çekilir ve ısıtılmış, nem yüklü hava üstteki egzozdan dışarı akar.

Kurutucu, uzun yıllar kullanmayı planladığımız bir şey olduğu için, bizimkini metalden yapmaya karar verdik. Bir kaynakçıya erişiminiz yoksa, çerçeveyi tahtadan yapabilirsiniz, ancak bu planları buna göre ayarlamanız gerekecektir.

Çerçeveyi istediğiniz boyutta yapabilirsiniz, ancak ben 48 inç uzunluğa ve 18 inç genişliğe yerleştim. Bu, tek parça 24 ”x96” polikarbonattan kaplayabileceğim boyuttu.

 1. 3 parça 46 ”uzunluğunda kare tüp ve 2 adet 48” uzunluğunda kare tüp kesin. Bunlar çerçevenin yatay parçaları olacak.
 2. 4 dik kare tüp parçasını 2 X 34 ”ve 2 X 22” kesin.
 3. İki 34 ”dikmeyi düz bir yüzeye yerleştirin. Her dik parça üzerine, alttan 3 ”ve üstten 10” başka bir işaret yapın. İki dikme arasına, 3 ”işaretinin altına 46 inçlik yatay bir kare boru parçası yerleştirin ve yerine kaynaklayın. İki dikme arasına, 10 ”işaretinin üzerine başka bir yatay parça yerleştirin ve yerine kaynaklayın. Bu ön (veya kapı) paneldir.
 4. Büyük bir dikdörtgen oluşturarak, iki 48 ”yatay arasındaki iki 22” dikeyi kaynaklayın. Her şeyin 48 ”uzunluğunda çıkması için yatayları dikmelerin arasına değil, üstüne ve altına yerleştirdiğinizden emin olun. Bu arka paneldir.
 5. Arka ve ön paneller kaynaklıyken, kenarları düzenleme zamanı gelmiştir. Arka paneli düz bir yüzey üzerinde dikey olarak dik tutun. 20 ½ ”uzunluğunda iki adet kare tüp kesin ve her iki tarafta birer tane olmak üzere arka panele bastırın. Ön paneli, yan yatayların diğer ucunun üzerine dikey olarak dikin. İki dikey paneli dik tutmak için bir şeye kelepçeleyin veya bağlayın. Alt taraftaki parçaları dikmelerle düzeltin ve hepsini yerine sabitleyin.
 6. Şimdi ön panelin üstünü arka panelin üstüne bağlayacak iki parça kare boru kesmeniz gerekiyor. Ön taraf arkadan daha uzun olduğu için bu iki parça köşeli olacaktır. Bir parça kare tüpü kabaca yerinde tutun ve ön ve arka panel arasına sığacak şekilde işaretleyin. diğer taraf için de tekrarlayın. Panelleriniz düz ve kare ise bu iki parça aynı olmalıdır.
 7. Bu iki üst çubuğu ön ve arka paneller arasında yerine kelepçeleyin ve ardından dört kelepçeli eklemi kaynak yapın, kareyi periyodik olarak kontrol edin.
 8. Üniteyi, daha uzun olan ön (kapı) panel yere gelecek ve alt taraf size bakacak şekilde yatırın. Son 46 inçlik yatay kare tüp parçasını alt panele, ön panelden yaklaşık 4 inç yukarıda olacak şekilde yerleştirin. Bu alt havalandırma olacaktır.

Kapı:

 1. 2 parça 47 ”uzunluğunda kare tüp ve 2 adet 19 inç uzunluğunda kare tüp kesin.
 2. Boyutlarını kontrol etmek için bu parçaları ön (kapı) panelinin açıklığı üzerine yerleştirin. 47 ”uzunluğunda ve 21 1/2” boyunda olacak şekilde yatayları dikmelerin arasına değil üstüne ve altına yerleştirdiğinizden emin olun. Kapı panelinin çerçevenin tüm kenarlarında yaklaşık 1/4 ”üst üste gelmesini istiyorsunuz. Kapı parçalarını birbirine kaynaklayın.
 3. Bir parça metal 47 ”x 21” kesin ve bunu az önce kaynakladığınız çerçeveye takın. Bu artık kapı. Her şey tamamlandıktan sonra kapıyı takacaksınız.

Kaplama

 1. Çerçevemizi örtmeye başlamadan önce, yeterince yer varken tepsi desteklerini takmamız gerekiyor. 10 adet 21 ”uzunluğunda 1X2 kereste keserek başlayın.
 2. Arka panelde, dikmelerdeki alt çubuktan 4 inç yukarı işaretleyin. Dikey direği 4 ”aralıklarla işaretlemeye devam edin. Şimdi, alttan 4 ”den başlayarak ve ardından 4” aralıklarla ön paneldeki dikmeleri işaretleyin. Her bir direğe 5 işaret koymalısınız.
 3. 1X2 parçalarını her işarette ön ve arka panellerin arasına yanlara takın. Levhalar, kurutucu çerçevesinin içinde olmalıdır.
 4. Isı emici için 48 ”e 18” ebatlarında bir parça metal levha kesin. Soğurucu, yanlarda en alt panelin üstüne ve kapı panelinin alt kare borularına oturur. Dik kare tüpün etrafına sığması için ön köşeleri kesmeniz gerekecektir. Bu metal parçasını yerine vidalayın. Emici tabaka arka panele kadar gitmez, yaklaşık 3 ½ ”arasında bir boşluk olmalıdır.
 5. Polikarbonatı ikiye bölün, size iki, 2 x X 4 ′ parça verin. Polikarbonatı puanlamak ve ardından dilimlemek için bir jilet bıçaklı kutu kesici kullanın.
 6. Her bir parçayı kaynak çerçevenizin dışına, biri üstte, diğeri arka panelde olacak şekilde kelepçeleyin. Çerçeveyi iyice kapladıklarından emin olun. Polikarbonat kırılacak kadar sıkı sıkıştırmayın.
 7. Polikarbonatın çevresinde vidalar için önceden delikler açın ve kendinden kılavuzlu metal vidalar kullanarak polikarbonatı metal çerçeveye takın.
 8. Yanları örtmek için galvanizli sac metal parçaları kesin. En kolayı 21 inç genişliğinde ve 35 inç uzunluğunda (kenarlar için) bir metal levha kesip ardından tam olarak oturması için çerçeveyi metalin üzerinde izleyerek.
 9. Altını kaplamak için 18 ”genişliğinde x 48” uzunluğunda bir parça metal levha kesin. Alt plakanın ön (kapı) panel tarafında 4 ”boşluk olacaktır. Bu boşluk, giriş havalandırması olacak.
 10. 4 ”genişliğinde ve 48” uzunluğunda bir metal levha kesin ve bunu ön paneldeki kapı açıklığının altına sac vidalarla tutturun. 8 ”genişliğinde ve 48” uzunluğunda bir metal levha kesin ve bunu ön paneldeki kapı açıklığının üzerine sac metal vidalarla tutturun. Çıkış havalandırması için ön (kapı) panelin en üstünde 2 ”boşluk olmalıdır.
 11. 6 ”genişliğinde ve 50” uzunluğunda 2 parça elek kesin. Bu ekran, böceklerin kurutucuya girmesini önlemek için giriş ve çıkış havalandırma deliklerini kapatacaktır.
 12. Biri 48 ”uzunluğunda ve diğeri 46” uzunluğunda iki kalıp şeridi kesin. Elek parçalarından birini, ekranın kenarı boyunca 48 inçlik parça kalıplamaya zımbalayın. Birkaç küçük vida kullanarak, bu kalıplamayı üst polikarbonat panelin alt tarafına tutturun, böylece ekran ön (kapı) panele sarkar. Her iki taraftaki bir vida kullanarak bu ekranın kenarlarını çerçeveye takın.
 13. Diğer kalıp parçasını, üstteki sac levhanın iç tarafındaki ön (kapı) panelinin dikmeleri arasına yerleştirin. Yerine vidalayın ve ekranın gevşek ucunu ona zımbalayın.
 14. Ekranı yerinde tutmak için alt ekranı yan çubuklara birkaç vidayla takın.
 15. Sac metal parçalarını alt tarafa ve kapı açıklığının çevresine vidalayın Güvenli ve böcek geçirmez bir şekilde oturması için ekranın sac ve çerçeve arasında kaldığından emin olun.
 16. Sac levha ve polikarbonat panellerin tüm kenarlarını ve ek yerlerini silikonlayın.
 17. İçini siyaha boyayın, özellikle ısı emiciyi ve yanları.

Tepsiler ve Elekler

 1. 46 ”uzunluğunda 8 adet 1X2 kereste kesin.
 2. 12 adet 1X2 kereste, 19 inç uzunluğunda kesin
 3. Ortada bir destek levhası ile 46 ”x 21” dikdörtgenler oluşturmak için keresteyi birbirine vidalayın ve yapıştırın. Dikdörtgenlerin güzel ve kare olduğundan emin olun.
 4. 54 inç x 28 inç uzunluğunda 4 parça ekran kesin.
 5. Ekranı kenarların etrafından katlayın ve tepsinin etrafında dolaşırken sıkıca çekerek dikdörtgenlerin panolarına zımbalayın.
 6. Her tepsinin alt tarafına her iki tarafta birer tane olmak üzere kılavuzlar için iki vida takın. Vidalar, tepsinin ucundan yaklaşık 1 inç uzaklıkta olmalıdır. Bunları tamamen vidalamayın, vidanın yaklaşık 1/2 inçlik kısmını dışarıda bırakın. Bu kılavuzlar, tepsiyi kurutucunun içine ve dışına kaydırmayı kolaylaştıracaktır.

apıyı menteşeler ve bir mandalla tutturun.

Artık yepyeni bir güneş enerjili gıda kurutucunuz var. Başlangıç ​​olarak, boya ve silikondan çıkan dumanların dışarı çıkmasını sağlamak için kurutucunun birkaç gün güneşte kaldığından emin olun.

Kurutucuyu bir seferde 2 tepsi kullanarak test edin, ardından hava açık ve kuruysa 4 tepsiye çıkarın. Kuruma süresini hızlandırmak için yiyecekleri olabildiğince ince (1/4 ”) dilimleyin. İç sıcaklığı görmek için boyayıcıda bir fırın termometresi bulundurmayı seviyorum. İdeal olarak, yaklaşık 130 derece F olmasını istersiniz. Sıcaklık bundan daha düşükse, alt havalandırma boyutunu bir parça bezle azaltabilirsiniz.

Gerekirse yiyecekler kullanmadan önce yeniden hidratlanabilir. Yaprakları, kökleri, meyveleri, sebzeleri, kuruyemişleri, meyve özlerini ve aklınıza gelebilecek her şeyi kurutabilirsiniz.

Kaynak: http://velacreations.com/

yapmak

One thought on “Solar Gıda Kurutucu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir