Bitki Tozlaşması – Arı Dostu Bir Bahçe Yapmak

Dünyanın birçok yerinde arılar ve diğer tozlayıcılar, modern tarım teknikleri, kasaba ve şehirlerin yayılması ve doğal yaşam alanlarının kaybı gibi çeşitli nedenlerle azalmaktadır. Arılar, yediğimiz besinlerin çoğunu üreten ve besin zincirini besleyen böcekleri besleyen bitkileri tozlaştırarak hayati bir hizmet sunarlar. Arılara yardım ederek hem vahşi hayata hem de kendimize yardım etmiş oluyoruz.

Ev bahçelerinin birleşik boyutu çok büyüktür ve kasabalarda ve şehirlerde, kentsel vahşi yaşam için hayati önem taşıyan bitki yaşamı koridorları sağlarlar. Bahçelerimizde arı dostu alanlar yaratarak, savunmasız popülasyonları desteklemeye ve daha iyi hasatların keyfini çıkarmaya yardımcı olabiliriz.

İpucu 1: Arı dostu çiçekler seçin

Arıların beslenmesi için sürekli bir polen ve nektar kaynağı sağlayarak, biri çiçek açmayı bitirirken diğeri başlar. Polen ve nektar bakımından zengin çiçekleri seçin – bu nedenle çift çiçekli çeşitlerden kaçının . Bahçenizde çiçek açan ağaçlar ve çalılar da dahil olmak üzere çok çeşitli çiçekler sağlamak, arılarınız için daha büyük bir ziyafet sağlayacaktır.

Söğüt, alıç, elma, kiraz ve erik gibi meyve ağaçlarının çiçek açması ve çiğdem ve aubretia gibi bitkilerin hepsi iyi seçimlerdir.

Mükemmel yaz çiçek açanlar arasında yonca, nergis, hodan ve haşlanmış yumurta bitkisi bulunur. Yıl sonuna doğru, örneğin aster, ekinezya ve sarmaşık gibi geç mevsim çiçeklerinin mevcut olduğundan emin olun.

2. İpucu: Çiçekleri stratejik olarak dikin

Arı dostu çiçeklerin çoğu güneşli, korunaklı bir yeri tercih eder. Arılar için yararlı etkilerini en üst düzeye çıkarmak için bitkileri bloklar veya şeritler halinde büyütün.

Bahçe Planlayıcımız, arazinize faydalı böcekleri çektiği kanıtlanmış bir dizi çiçek içerir. Bazı popüler seçenekleri listelemek için seçim çubuğu açılır filtresinde ‘çiçekler’ veya ‘otlar’ üzerine tıklamanız yeterlidir. Tozlayıcıları çekmek için uygunluğu da dahil olmak üzere bitkinin tanımını ortaya çıkarmak için bilgi düğmesine tıklayın.

Çiçekleri meyve ve sebzelerinizin arasına – ya kenarlara, yatakların uçlarına ya da mahsullerin arasına – eşlik eden bitkiler olarak ekleyin . Fasulye gibi çiçekli sebzelerin de arıları çekeceğini unutmayın. Planınızdaki çiçek satırlarını ve bloklarını seçmek, bırakmak ve ardından onları kırpma planınızın ayrılmaz bir parçası yapmak için sürüklemek için Bahçe Planlayıcı’yı kullanın.

yapmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir