Saç Tava Tarifi

Saç tava et yemekleri içinde pratik ve lezzetli bir yemektir. Saç tava nasıl yapılır derseniz aşağıdaki tarifi uygulayacak kendiniz çok kolay yapabilirsiniz. Başlayalım.

Malzemeler:

  1. 1kilo saç tavalık doğranmış et, kasaptan alınız, (kavurmalıktan ufak dopranmış olacak!)
  2. 0,5-1 kg domates (mevsiminde almıyorsanız domatesi almayın ya da az alın, domates tadı olmuyor, domates koluyor ama tadı olmuyor adamlar kokulu yapmış)
  3. 0,5 kg soğan
  4. Sarımsak, bir baş iyidir
  5. Tuz, kekik, nane
  6. Zeytin yağı

Yapılışı

1- İlk olarak malzemelerinizi hazırlayın, eğer yemek konusunda eliniz yavaşsa yani acemi iseniz bu tarifi uygulayın.

2- Pişireceğiniz tencere tava benzeri bir yeterli büyüklükte tencere tava her neyse içine 2 çorba kaşığı zeytin yağı koyun. Yağı tabana yaydırın. Yağı kızdırın ve eti yavaşça içine koyun,

3. Buradaki önemli şey eti pişirmek. Etin atesi orta büyüklükteki ocakta tam açık olsun. Et aşağıdaki resimdeki gibi suyunu verecek ve tekrar suyunu çekecek. Saha sonra suyunu çekmiş etten pişöe sesi olarak cızırtılar geliyor olması gerek.

Et suyunu vermiş.
Et suyunu çekmiş.

4. Et pişti. içine soğan ve biberi koyuyoruz. onlarlada bir süre kavurmaya devam ediyoruz. Biraz dibini karıştırın ki dibine yapışabilir ya da etlerde hafif yanma olabilir.

5. Soğanlar ve biberler yumuşadıktan sonra domatesleri içine koyuyoruz, domateslerin karışmasını sağlayacak kadar karıştırıyoruz ve isterseniz kapağını kapatabilirsiniz. 3 çay kaşığı tuz, birere tatlı kaşığı kadar kekik ve nane koyuyoruz. Kısık ateşe alıp yavaş yavaş pişmesini sağalayabilirsiniz yada yükse ateşte pişmesini sağlayabilirsiniz.

Piştiğini anlamak için yaklaşık 40-60 dk kısık ateşte pişiyoruz domatesler falan tam piştiğinde arzık yemeye hazırdır. Ara sıra bakın suyu oluyorsa kapağını açın suyu isityorsanız biraz kapağu kapalı kalsın.

Afiyet olsun, selamlar.

yapmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.