Stereo Mu Surround Mu?

Ses sistemi için alışveriş yaparken fark edeceğiniz ilk şey bu ayrımdır. Stereo ses, bir çift hoparlörle oluşturulur ve evinizde alan sınırlıysa, genellikle en iyi seçenektir. Bütçeniz kısıtlıysa stereo da iyi bir başlangıç ​​noktasıdır çünkü daha sonra daha fazla surround ses deneyimi yaratmak için hoparlör sisteminize daha sonra ekleme yapabilirsiniz. Durum buysa, merkezinizdeki ses sisteminin kalitesi üzerine önemli ölçüde düşünün – bir filmdeki diyalogların yaklaşık% 60’ını ve film müziğinin çoğunu çalıyor.

Bir stereo sistemden çıkan ses tipik olarak bir odaya yerleştirildiği yerden gelir. Bunu sesin izleyiciye doğru gittiği bir sahne olarak düşünün. Çoğunlukla müzik akışı gerçekleştirecekseniz veya kendi evde müzik stüdyonuzu oluşturmak istiyorsanız, stereo ses kalitesi idealdir. Aksiyon filmlerini sevenler için ideal olmak zorunda değil, diğer her şey için gayet iyi.

Bu arada, surround ses kitleri, bu sürükleyici deneyimi yaratmak için genellikle beş ila altı farklı hoparlöre ihtiyaç duyuyor, ancak piyasada surround deneyimini şaşırtıcı derecede iyi taklit eden ses çubukları var. Ev surround ses kitleri, filmleri izlemek için bir fırsattır ve ses tanrılarının (ses karıştırıcıları ve mühendisleri) amaçladığı şekilde gösterir. Çoğu modern film ve TV şovu müzikleri, özellikle aksiyon dolu ise, surround ses için kaydedilir.

Dolby Atmos, Disney + ve Netflix gibi en popüler akış hizmetlerinde bulunan bir ses formatıdır. Atmos, bu tepegöz efektleriyle, ekrandaki yönsel aksiyona uyması için hoparlörler arasında gürleyen ve tavanınızdan seken yukarı doğru ateşleyen sesle surround ses deneyimi yaratır. Birçok kit, Dolby’nin rakipleri DTS veya Pro Logic’i içerir veya seçer. Elbette, bir surround ses kitinde hangi ses formatlarının öne çıktığına bağlı olarak fiyat daha yüksek olacaktır, ancak zaten her şey dahil bir ses sisteminde savurganlık yapıyorsanız, en iyi ses kalitesi için birkaç yüz tane daha nedir? Sağ?!

yapmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.